Vad vore sommar utan midsommarfest med spelmän och sång och dans runt blomstersmyckad midsommarstång? Men bakom festligheterna är det också mycket arbete och en specifik kompetens att få, ibland flera tusen människor, i alla åldrar och nationaliteter, att samlas och dansa någorlunda synkroniserat tillsammans.
Hur går det till? Vad krävs för att leda dansen? Vad och hur dansade de förr och hur kan det gå till idag? Skulle du vilja bli stolt traditionsbärare och föra midsommardansen vidare som ledare?
Välkommen till webbinariet Vår älskade midsommar!
Hör tre av Svenska Folkdansringens medlemmar berätta om sina erfarenheter av att leda dansen till midsommar.
Jessica Lind, Näverlurens Folkdanslag, leder midsommarfirande för flera tusen personer i Slottsskogen i Göteborg.
Anders Tull, Leksands Folkdanslag, leder midsommarfirande i flera dagar i byar runt Leksand, Dalarna.
Magnus Blixt, Sollentuna Folkdanslag, leder midsommarfirande i Sollentuna, Stockholm.
Webbinariet är en del av Svenska Folkdansringens projekt Sång, lek och dans och gratis för alla medlemmar i Svenska Folkdansringen.
Tisdag 7 april kl. 18.30 – 20.00
Sista anmälningsdag är 5 april.
Länk till webbinariet skickas till alla anmälda den 6 april.