Svenska Folkdansringens Barn- & Ungdomssektion bjuder in ledare och övriga intresserade till en helg att fördjupa sig i sånglekar och sångdanser, möjlighet att utbyta tankar och erfarenhet kring engagemang i ideell förening. Vi kommer även att få lära oss att kula av en erfaren instruktör.
Här hittar du hela inbjudan i pdf.format
Instruktörer och innehåll
Jerry Lind
Uppväxt i Stora Tuna Folkdansgille med början på 1960 talet, 1967 valdes han in i distriktets Barn- och Ungdomssektion och blev där tilldelad sånglekar och sångdanser. Jerry har fortsatt hålla traditionen vid liv och kommer under kursen att dela med sig av sin djupa kunskap inom området
Kål Berit Sens
Lär dig grunderna i kulning. Rösten är det instrument du alltid bär med dig. Med kulning får du ett praktiskt redskap du kan ha nytta av i många olika situationer och sammanhang.
Kim Siebeneicher
Med erfarenhet inom ledarskaps- och kompetensutveckling kommer han att guida oss igenom en spännande workshop. Ämnet kommer att kretsa kring ”Hur möjliggör vi engagemang för våra unga?” där deltagarnas tankar och erfarenheter får vara ledande och drivande i diskussionen.
Praktisk information:
Datum
3–4 februari 2024
kl. 12.00-13.00. Vi börjar och avslutar med gemensam lunch.
Plats
Folkets hus, Järnvägsgatan 22, Säter
Anmälan
Sker via dans.se följ länk direkt till anmälan
Senast den 17 december 2023. Deltagarantal, minst 15 och max 25.
Kostnad
1500 kr för medlem i Svenska Folkdansringen. 2000 kr för ännu ej medlem.
Priset inkluderar kurs, mat och golvlogi.
Önskas logi från fredagen tillkommer en kostnad på 200 kr.
Önskas annat boende finns Säters stadshotell i närheten.
Kursansvarig:
Nathali Willman, nathali.willman@folkdansringen.se
Välkommen!